Sacensību video

Skatīt visus video
SIA Ezerkauliņi Agro

Statistika

eXTReMe Tracker

Ziņas

Ar rekordiem, 7 valstu dalību un labdarības jūdzi Ukrainai Salaspils pusmaratons nosvinējis desmitgadi

Ar rekordiem, 7 valstu dalību un labdarības jūdzi Ukrainai Salaspils pusmaratons nosvinējis desmitgadi
12.05.2024

Svētku noskaņās, pozitīvā gaisotnē, saulainos laikapstākļos, ar dalībnieku rekordu, skrējēju skaitam pirmo reizi sniedzoties pāri tūkstotim, un Dmitrija Serjogina jauno sacensību rekordu pusmaratonā sestdien, 11. maijā, Salaspilī ar Salaspils novada domes, “Ezerkauliņi”, “Knauf”, “Saulkalne S”, “Maxima” un “Sportlat” atbalstu tika aizvadīts jubilejas desmitais “Ezerkauliņi” Salaspils pilsētas pusmaratons. Dažāda vecuma un līmeņa skrējēji veica gan ierasto bērnu, 5km, 10km un galveno pusmaratona distanci, gan arī jauninājumu – labdarības jūdzes skrējienu, kas bija veltīts Salaspils sadraudzības pilsētas Bobrovicjas Ukrainā atbalstam.

Salaspils pusmaratona tradīcija aizsākās 2015. gadā, pateicoties skriešanas un aktīvā dzīvesveida atbalstītājai Maldai Caunei, kura kā Salaspils novada domes priekšsēdētāja vietniece sociālajos un sporta jautājumos vairāku gadu garumā ir daudz darījusi un rūpējusies, lai popularizētu skriešanu un rosinātu salaspiliešu un novada iedzīvotāju interesi par veselīgu un sportisku dzīvesveidu. Pa šo laiku ir radīta augstvērtīga infrastruktūra ar modernu sporta halli, liekot sarosīties sportiskajiem cilvēkiem.

Jau jauniešu gados Maldai Caunei, kurai allaž patikušas garās distances un kuras kontā tagad ir ap pussimts maratoniem, kas skrieti dažādās pasaules pilsētās, ir interesējusi un padevusies skriešana, iegūstot sacensībās arī godalgotas vietas. Sapnis par Salaspils pusmaratonu radies pirms gandrīz 20 gadiem, kad Malda piedalījusies slavenajā Ņujorkas maratonā kopā ar pārējiem 45 tūkstošiem skrējēju. Dalība šajā vienā no pasaules prestižākajiem maratoniem, kur divas reizes uzvarējusi arī mūsu rekordiste Jeļena Prokopčuka, aktīvajai salaspilietei Caunei ir dāvājusi fantastiskas un neaizmirstamas emocijas. “Tie bija lieli skriešanas svētki, tas bija kaut kas iespaidīgs,” ar iespaidiem dalās Salaspils pusmaratona dibināta un organizatore Malda Caune, kura ir realizējusi ideju un piepildījusi sapni, sarīkot krāšņas un lielas skriešanas sacensības arī Salaspilī, kur katru gadu pulcējas vairāki Latvijas vadošie skrējēji.

Salaspils pusmaratons, kurā skrējuši gan olimpieši un Latvijas rekordisti un kurš nosaukumu “Ezerkauliņi” ieguvis, pateicoties ļoti atsaucīgajiem un atbalstošajiem “Ezerkauliņi” īpašniekiem Kasparam Brunovskim un Kristīnei Brunovskai, ar katru gadu paliek arvien populārāks, pulcējot visās distancēs kopā no 600 līdz 800 skrējēju. Tas, ka jubilejas desmitajā pusmaratonā būs rekordskaits dalībnieku, bija skaidrs jau aprīļa otrajā pusē, kad bija piereģistrējušies tūkstotis skrējēju, pirmo reizi dalībnieku skaitam sasniedzot četrciparu skaitli. Jubilejas sacensībās piedalījās pāri par 1300 skrējēju. Priecēja arī septiņu valstu pārstāvniecība, jo jubilejas pasākumā piedalījās skrējēji no Polijas, Vācijas, Slovākijas, Lietuvas, Ukrainas, Itālijas un Latvijas.

Jau iepriekšējos gados Latvijas skrējēju vidū iecienītajā “Ezerkauliņi” Salaspils pusmaratonā bija kas atšķirīgs no citām Latvijas sacensībām, proti, pusmaratonā naudas balvas saņēma ne tikai pirmais trijnieks vai sešinieks, bet gan desmitnieks. Taču šogad papildu tam “Ezerkauliņi” bija sarūpējuši papildu vēl ko īpašu, dāvājot 21km distances uzvarētājiem gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē ļoti vērtīgo balvu 1500eur vērtībā, kas paredzēta, lai nodrošinātu skrējēju dalību kādā no Eiropas maratoniem. Savukārt, tradicionāli starp 10 km skrējējiem tika izlozēts velosipēds, ko sagādājis šīs distances atbalstītājs desmit gadu garumā – uzņēmums “Knauf”.

“Ezerkauliņi” pusmaratona distancē, ko veidoja četri apļi, pirmās trīs vietas ieguva kaut reizi Latvijas čempionātā maratonā uzvarējušie. Favorīta statusu apliecināja Latvijas rekordists šajā distancē un iepriekšējo četru gadu uzvarētājs Dmitrijs Serjogins, uzstādot jaunu distances rekordu Salaspilī – 1:06:22 un kļūstot jau par seškārtējo uzvarētāju. Daudzkārtējais Latvijas čempions izteica lielu gandarījumu par startēšanu un prieku par organizāciju Salaspilī. Piekto reizi trijniekā iekļuva un otro vietu izcīnīja četrkārtējais Latvijas maratona čempions maratonā Kristaps Bērziņš, uzvarētājam zaudējot sešas minūtes. Pēc trīs gadu pārtraukuma trijniekā atgriezās Latvijas čempionātu medaļnieks Māris Ābele, kurš bija trešais arī 2020. gadā un par 14 sekundēm apsteidza Lietuvas pārstāvi. Piekto vietu ieguva Latvijas čempionāta medaļnieks un salaspiliešu treneris Aigars Feteris, bet sešinieku noslēdza grūtākā Baltijas maratona “Vilkaču maratons” pirmais uzvarētājs Dainis Limanāns.

Savukārt sievietēm, kur bija lielāka intriga par pirmo vietu, beigās uzvarētāja bija pārliecinoša un atšķirībā no vīriešiem pirmais trijnieks bija pilnīgi jauns. Par uzvarētāju kļuva sezonas līdere šajā distancē un 2003. gada pasaules jauniešu vicečempione Jeļena Ābele. Daudzkārtējā Latvijas čempione uzrādīja visu laiku otro ātrāko laiku šajā pusmaratonā – 1:20:38, sarūpējot otro godalgu Ābeļu ģimenei un arī sev lielisku dāvanu Dzimšanas dienā. Otrā finišēja šogad divas uzvaras populārajā “Stirnu bukā” izcīnījusī Klinta Lauska, bet trijnieku noslēdza pirms nedēļas Aizkraukles pusmaratonā 1. vietu ieguvusī Zanda Malančuka, kas tikai par 5 sekundēm apsteidza krosā un 1500m telpās junioru konkurencē 5. vietu ieguvušo Aleksandru Pikeringu. Pieckārtējā Salaspils pilsētas “Ezerkauliņu” pusmaratona uzvarētāja un olimpiete Ilona Marhele ir nākamā bērniņa gaidībās un trases malā atbalstīja savus audzēkņus.

“Knauf” 10,55km skrējienā (divi apļi,) vīriešiem līdzvērtīgajā cīņā pagājušā gada otrās vietas ieguvējs Vadims Marinecs finišēja pirmais (35:56) un par desmit sekundēm apsteidza titulēto triatlonistu un pagājušā gadā “Stirnu bukā” regulāri trijniekā tikušo Andreju Dmitrijevu. Trijnieku noslēdza lietuvietis Deividas Rastokas, bet tāpat kā pirms nedēļas Līvānos ceturtais finišēja vispusīgais jēkabpilietis Anatolijs Macuks , kuram pērn trešā vieta.

Sievietēm šaubas par uzvaru neradīja 2003. gada Eiropas junioru čempione un šogad “Stirnu bukā” padsmit kilometru Zaķa distancē dominējošā daudzkārtējā Latvijas čempione un olimpiete Inna Žolneroviča, kura vienīgā noskrēja ātrāk par 40 minūtēm – 39:59 un kura ir viena no retajām, kas to paveikusi Salaspilī. Otro vietu ieguva Māra Čaure (kādreiz Drozdova), bet trešā ātrākā bija pamazām kādreizējo lielisko formu atgūstošā Diāna Liepiņa, kura pirms dažiem gadiem bija “Stirnu buka” līdere Zaķa distancē, atsevišķās reizēs arī nopelnot medaļas Latvijas čempionātos.

Salaspils novada domes tautas skrējienā jeb 5,27km distancē kā pirmais finišā ieradās vairākas godalgas izcīnījušais Salvis Gruševs (16:56), kuram deviņas sekundes piekāpās un tāpat kā šogad aprīlī “Stirnu bukā” Alsungā otro vietu ieņēma vieglatlētikas un orientēšanās čempionātu medaļnieks Renārs Roze. Trijnieku noslēdza junioru čempions krosā un pirms pāris sezonām “Stirnu bukā” Vāveres distancē dominējušais salaspilietis Andrejs Bānis, kurai tikai pāris sekundes piekāpās pieredzējušais veterāns un 2022. gada “KNAUF” 10km distances uzvarētājs Jānis Gailis.

Aprīļa beigās Cēsīs iegūstot 3. vietu un dēļ dežūras darbā izlaižot startu dzimtajos Līvānos pirms nedēļas, ar uzvaru atzīmējās Latvijas čempionātos pilnu medaļu komplektu izcīnījusī Kitija Valtere, kura vienīgā sieviešu konkurencē izskrēja no 20 minūtēm - 19:14. Otro laiku uzrādīja Marta Špundzāne, bet trešā bija panākumus rogaininga jeb komandu orientēšanā sacensībās guvusī Valentīna Romanova. Savukārt savā vecuma grupā šajā distancē par uzvaru parūpējās arī šo sacensību autore un organizatore Malda Caune.

Ilggadējā atbalstītāja “Saulkalne S” 0,75km bērnu distancē ātrākie bija vecāko grupu pārstāvji Mārtiņš Āboliņš no Talsiem un Elza Pedraude no Rīgas.

Noslēgumā norisinājās “Labdarības jūdzes skrējiens", kas bija veltīts Salaspils sadraudzības pilsētas Bobrovicjas iedzīvotāju atbalstam, nepilniem diviem simtiem dalībnieku ar dažāda apmēra dalības maksām ziedojot Bobrovicjas iedzīvotājiem un draudzīgā atmosfērā veicot 1609m. Pirmais finišā ieradās liepājnieks Māris

Organizatori izsaka milzīgu pateicību Salaspils novada domei un priekšsēdētājam Raivim Anspakam par ļoti nozīmīgo atbalstu, īpaši jubilejas pusmaratonam, šos desmit gadus kopā esošajiem “Ezerkauliņiem” un “KNAUF”, “Maxima Latvijai”, kas sarūpē visiem dalībniekiem dāvanu maisiņus ar gardumiem, “Saulkalne S”, kas jau 10 gadus sarūpē dāvanas labākajiem visu bērnu grupu skrējējiem, “Sportland”, kas sarūpējis dāvanu kartes pirmajam trijniekam visām vecuma grupām un visās distancēs, kas nav citās Latvijas sacensībās, Salaspils sporta namam ar vadītāju Andrim Umbraško priekšgalā un Salaspils sporta skolai un tās direktorei, olimpietei Anitai Trumpei.

Ļoti novērtējams bija orķestra trases malā, bundzinieku meiteņu “Drummer girls”, dziedātāju un dejotāju (TDK “Sienāzītis” DS “Carousell” ieguldījums patīkamas atmosfēras radīšanā. Un, protams, milzīgs prieks un gandarījum par pašiem Salaspils pusmaratona sacensību dalībniekiem, kuri ar katru gadu strauji pieaug un kuru dēļ organizatori cenšas, ar lielu prieku gaidot ciemos katru nākamo gadu. Uz tikšanos 2025. gadā!

Ivars Bācis

11.05.2024

 

Komentāri

Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji

Rojas pusmaratona festivals 2024