Ziņas
Tiekamies Ezerkauliņu Salaspils pusmaratonā

20.maijā Salaspils pilsētā norisināsies “Ezerkauliņu Salaspils pusmaratons 2017”, kurā ir iespēja piedalīties ikvienam. Atliek izvēlēties spēkiem piemērotu distanci, reģistrēties www.sportlatl.lv un gatavoties startam. Arī šogad piedāvājam startēt kādā no četrām distancēm pilsētas trasē:
21km – Ezerkauliņu Salaspils pusmaratons
10km – Knauf skrējiens
5km – SEB Banka skrējiens
700m – Saulkalne S bērnu skrējiens.
2017.gada Ezerkauliņu Salaspils pusmaratona vēstnesis ir viens no labākajiem Latvijas skrējējiem Dmitrijs Serjogins, kurš ir redzams Salaspils pasākuma publicitātes materiālos un esam lepni par to, ka viņš ir piedalījies 2016.gada Ezerkauliņu Salaspils pusmaratonā.
Dmitrijs Serjogins šogad guvis labus panākumus, martā startējot Maltas maratonā, kurā izcīnīja trešo vietu, piekāpjoties diviem marokāņiem un vēl diviem marokāņiem nedodot cerības pacīnīties par kāpšanu uz goda pjedestālu. 2016.gada sezonas noslēgumā Serjogins pārliecinoši uzvarēja seriāla “Bigbank Skrien Latvija” kopvērtējumā.
Kā Dmitrijs guva savu pirmo skriešanas pieredzi un kas viņam ir būtiski gatavojoties skrējieniem, uzzināsim nelielā intervijā. Varbūt arī Tev noder kāds padoms.
Kāpēc skriešana izvirzījās par prioritāti tavā dzīvē ?
Mans tētis ir džudo sporta meistars un treneris, tāpēc var teikt, ka sports manai ģimenei nav sveša lieta. Bet džudo kaut kā tomēr mani neuzrunāja, vēlējos kaut ko dinamiskāku. Sākumskolas vecumā biju izmēģinājis visus skolā pieejamos komandu sporta veidus, bet ar vieglatlētiku sāku nodarboties nedaudz vēlāk. Ja runājam par vieglatlētiku – tā mani interesēja jau pirmsskolas vecumā. Vienmēr ar lielu interesi skatījos un sekoju līdzi vieglatlētikas sacensībām pa televizoru.
Kas bija Tavs pirmais nopietnais skrējiens, kuru Tu nekad neaizmirsīsi?
13 gadu vecumā pieteicos Parex Rīgas maratona 5 km distancei. Ar rezultātu biju ļoti apmierināts, jo, skrienot pirmo reizi dzīvē tik garu distanci, izdevās apsteigt daudzus pieaugušos, bet starp sava vecuma zēniem biju pirmais. Uzreiz pēc Rīgas maratona, tajā pašā vakarā internetā sāku meklēt citas skriešanas sacensības un vietu, kur trenēties. Tā arī sākās mana skriešanas karjera.
Skrienot garās distances, vienā brīdī iestājas lūzuma punkts. Kā Tu sevi motivē, lai finišētu distanci, turklāt būtu pirmais?
Ja atrodies pirmajā pozīcijā, tad atrast motivāciju pavisam nav grūti. Bet vispār, ja esi pietiekami labi sadalījis spēkus pa distanci un esi pietiekami labi trenēts, tad lūzumam vismaz pusmaratona distancē nevajadzētu iestāties. Cīnīties ar sevi un konkurentiem garajās distancēs jau no pirmajiem metriem – noteikti nevajadzētu! Distances lielākā daļa jāskrien komforta zonā, mēģinot distances noslēdzošajā daļā kāpināt tempu.
Ko Tu ieteiktu jaunajiem sportistiem –ar ko sākt?
Skriešana – lielisks sporta veids, viens no demokrātiskajiem, veselīgākajiem un noderīgākajiem ķermenim. Tomēr nodarbības ar skriešanu neder absolūti visiem. Pirms skriešanas uzsākšanas noteikti apmeklē ārstu. Cilvēkiem ar lieko svaru es ieteiktu sākt no alternatīvām fiziskām aktivitātēm tādam kā nūjošana, riteņbraukšana, peldēšana.
Ja mēs tikai plānojam spert pirmos soļus skriešanā un maija beigās piedalīties savās pirmajās sacensībās, tad jums ir pēdējais laiks sākt trenēties! Sākuma etapā pietiks 15–20 minūtes nepārtrauktas aktivitātes trīs reizes nedēļā. Parasti iesācēji skrien ātrāk nekā vajadzētu. Skriešanas ātrumam ir jābūt tādam, ka tu vari brīvi un neaizelsies sarunāties skrienot.
Arī ja varam noskriet vien 30 minūtes bez apstāšanās, tas vēl nav iemesls reģistrēties uzreiz pusmaratonam vai maratonam.
Skriešana ir ilgtermiņa sports, tāpēc skrējējiem ir svarīgi atcerēties, ka rezultāts var neparādīties pēc pāris nedēļām, tāpēc pastāvība un sistemātiskums ir panākumu atslēga.
Ko Tu ieteiktu tiem sportistiem, kuri skrien savam priekam, bet jau ir sasnieguši zināmu sportisko līmeni un vēlas augstākus sasniegumus. Kā virzīties tālāk?
Sākšu ar to, ka sportista sagatavošana ir daudzveidīgs un sarežģīts process. Un, tāpēc sasniedzot zināmu sportisko līmeni, mums noteikti būs nepieciešams kāds, kurš mūs pieskata, konsultē, nosaka fiziskās slodzes. Treniņprocesam ir jābūt plānotam un strukturētam, un nav mazsvarīgi tas, lai treniņi būtu vispārīgi attīstoši un daudzpusīgi. Visi mēs esam dažādi, tādēļ ne visiem ir piemērojama vienāda treniņu slodze. Trenera pavadībā slodze tiek piemērota individuāli, balstoties uz dažādiem faktoriem – fizisko sagatavotību, dzīvesveidu, ķermeņa īpatnībām. Atbilstošs nedēļas treniņu skaits un kilometrāža savienojumā ar spēka treniņiem ļaus progresēt, sasniegt vēl labākus rezultātus un izvairīties no traumām un savainojumiem.
Daudzi lasītāji noteikti gribēs man iebilst: «Kāpēc man būtu jāsāk lūkoties pēc trenera? Visu informāciju var atrast internetā!»
Protams, var kopēt gatavas treniņu programmas, bet tas nekad nebūs personīgi jums pieskaņots plāns. Jā, informācija internetā ir pieejama lielos apjomos, bet ir jāzina, kā atšķirt kvalitatīvo informāciju no nekvalitatīvās. To palīdzēs treneris, kurš ir ieguvis attiecīgo izglītību un pieredzi.
Kā ir ar uzturu pirms skriešanas – ko tu ieteiktu tiem, kuri piedalīsies savā pirmajā skrējienā?
Pirmkārt, īsi pirms starta iesaku neeksperimentēt ar diētām un nemainīt ēšanas paradumus.
Protams, jāpievērš liela uzmanība ūdens balansam organismā, jo veidojoties ūdens deficītam organismā, netiek kvalitatīvi izstrādāta enerģija un fiziskās darbspējas samazinās pat par 10 %. Tāpēc ūdens uzņemšana nepieciešama ne tikai sacensību laikā, bet arī pirms. Intensīvām fiziskām aktivitātēm ilgākām par pusotru stundu ar organismā esošajām ogļhidrātu rezervēm ir nepietiekoši, tāpēc viens no veidiem kā enerģijas radīšanu no ogļhidrātiem paildzināt ir ogļhidrātu uzņemšana sacensību laikā – enerģijas dzērieni un sporta želejas.
Veiksmīgus startus visiem sportistiem Ezerkauliņu Salaspils pusmaratonā!
Komentāri
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji